Show menu

V nedeljo evropska klubska elita znova v Velenju

15. 9. 2017

Po skorajda treh letih in pol bo Rdeča dvorana znova priča tekmi VELUX EHF Lige prvakov. To nedeljo na tekmo 1. kola v Šaleško dolino h Gorenju Velenju, za katerega bo to sedmi nastop med evropsko elito, prihaja nekdanji španski prvak Abanca Ademar Leon. Tekma se bo začela ob 17. uri.


Poleg omenjenih ekip v skupini C tekmujejo še zasedba Dinama iz Bukarešte, danski Skjern ter švicarski prvak Kadetten Schaffhausen, ki je v četrtek na prvi tekmi s 36:30 ugnal norveški Elverum.


Zadnji obračun med evropsko klubsko elito, ki ga je velenjsko občinstvo lahko spremljalo v domači dvorani, je bil na sporedu 22. marca 2014. Tedaj je v osmini finala pri Gorenju Velenju gostoval francoski PSG, ki je na prvi tekmi moral priznati premoč z 28:30, nato pa zavoljo višje zmage na povratni tekmi napredoval med najboljših osem ekip. Velenjski rokometaši so sicer do danes v VELUX EHF Ligi prvakov odigrali 62 tekem, na katerih so zabeležili 26 zmag, remi in 35 porazov. Precej boljše razmerje premorejo ob pogledu na tekme prvega dela omenjenega tekmovanja, na katerih so zmagali 23-krat, ob tem pa enkrat remizirali in 24-krat izgubili.


Gorenje Velenje se bo z Abanco Ademar Leonom pomeril prvič v svoji zgodovini. Klub iz severozahoda Španije je bil ustanovljen leta 1956. Vse do poletja 1993 je bil razpet med tretje- in drugoligaško konkurenco, nato pa se je le prebil v elitno špansko druščino, med katero moči meri še danes. Največji uspeh na domačih tleh je klub zabeležil leta 2001, ko se je prebil do naslova španskega prvaka. Minulo sezono je sklenil tik pod vrhom ter si prvič po letu 2013, skupno pa enajstič, zagotovil mesto v najelitnejšem evropskem klubskem tekmovanju. V svojih vitrinah sicer premore še španski pokalni naslov (2001/02), dvakrat pa je osvojil tudi Pokal pokalnih zmagovalcev (1998/99, 2004/05).


Novo sezono državnega prvenstva je španski prvoligaš začel z dvema zmagama. Preteklo soboto je v gosteh s 30:26 ugnal ekipo Frigoríficos Morrazo, v sredo pa doma tesno, s 24:23 moštvo Liberbanke C. Encantade. Odločilen zadetek je 17 sekund pred koncem dosegel Mario Lopez Alvarez (DK, 180 cm, 1994). Najboljši strelec (8) je bil sicer levi zunanji rokometaš Alejandro Costoya Rodriguez (192 cm, 1993), ki je na dveh tekmah skupaj dosegel že 14 golov.


Ekipo od leta 2015 vodi 48-letni Rafael Guijosa Castillo, nekdanji španski reprezentant, ki je za izbrano vrsto nastopil na 119 tekmah in zabil 538 golov. S Španci je osvojil dve zaporedni bronasti medalji na olimpijskih igrah (1996, 2000), z evropskih prvenstev se je vrnil s srebrnim (1998) in bronastim (2000) odličjem, leta 1999 pa ga je svetovna rokometna zveza (IHF) razglasila za najboljšega rokometaša na svetu.


Najizkušenejši rokometaš Abance Ademar Leona je 40-letni Juan Antonio Garcia Lorenzana. Levokrilni Španec bo že 14. nastopal v VELUX EHF ligi prvakov, v kateri je do tekme z Gorenjem Velenjem dosegel 530 golov. Zlasti uspešen je bil v sezoni 2009/10, ko se je z Barcelono prebil vse do finala, v tem pa nazadnje moral priznati premoč nemškemu Kielu. V tisti sezoni je rokometaš, ki v višino meri 177 centimetrov, zabil 97 golov. Bil je tudi ključen mož svoje ekipe pri osvojitvi drugega mesta v minuli sezoni španskega prvenstva, saj je na 30 tekmah ob 77-odstotni učinkovitosti zadel 159-krat.


V ekipi, ki sicer v povprečju šteje nekaj manj kot 25 let, Garcii Lorenzanu sledi 38-letni Argentinec s španskim potnim listom Gonzalo Matias Carou Marcel. Visokorasli krožni napadalec na Iberskem polotoku igra že 16. sezono, od tega deveto v trenutnem klubu. V skupinskem delu med evropsko elito se bo meril petič.


Abanca Ademar Leon sicer premore še šest tujcev. V Argentini sta bila rojena tudi Sebastian Alejandro Simonet Moldes (SZ, 190 cm, 1986) in Federico Matias Vieyra(SZ, 193 cm, 1988), ki imata špansko oziroma italijansko državljanstvo. Tu je še Brazilec Acacio Marques Moreira Filho (SZ, 189 cm, 1994) ter trije Srbi – Predrag Vejin (DZ, 190 cm, 1992), Vladimir Čupara (V, 197 cm, 1994) in Živan Pešić (KN, 196 cm, 1993), ki je nekdaj igral tudi v Celju.


Pri Gorenju Velenju z izkušnjami izstopata dva igralca. V nedeljo bo Matjaž Brumen (DK, 190 cm, 1982) v dresu črno-rumenih začel svojo 11. sezono VELUX EHF Lige prvakov, v kateri je zabil 289 golov. V sezoni 2003/04, ko je bil član Celja PL, je omenjeno tekmovanje tudi osvojil. Sledi mu Alem Toskić (KN, 190 cm, 1982), za katerega bo to 10. nastop v skupinskem delu.


Željko Babić, trener Gorenja Velenja:
"Nastopi v VELUX EHF Ligi prvakov bodo za klub, igralce in mene velik izziv. Glede na to, da gre za najmočnejše klubsko tekmovanje, bo to zagotovo zelo zanimivo in dinamično. Abanca Ademar Leon za razliko od minule sezone premore skorajda enako zasedbo. S štabom smo dobro preučili igro Abance Ademar Leona. Vemo, kakšne so njegove slabe in dobre lastnosti. Gre za ekipo, ki je zelo uigrana, po igrišču dobro teče in je s hitrima krilnima rokometašema zelo nevarna v nasprotnih napadih. Tekmec sicer premore tudi kakovostnega levega zunanjega igralca. Glede na tekme, ki sem si jih ogledal, je njegova dodana vrednost njen vratar, ki celotni obrambi daje dodatno stabilnost. Njegova slaba lastnost je verjetno napad proti postavljeni obrambi."


Niko Medved, kapetan Gorenja Velenja:

"Po dolgem času se VELUX EHF Liga prvakov vrača v Rdečo dvorano. S soigralci se tega zelo veselimo. Abanca Ademar Leon je zelo dobra ekipa, proti kateri bo potrebno igrati zelo dobro, v kolikor bomo želeli doma zadržati prvi točki. Tekmeci igrajo zelo dobro obrambo, iz katere nato razvijejo tranzicijsko igro s hitrimi nasprotnimi napadi. Med njimi je tudi nekaj dobrih strelcev z razdalje. Z ekipo smo v minulih dneh že napravili podrobno analizo španske ekipe, zato verjamem, da bomo nanjo dobro pripravljeni."


Žarko Pejović, rokometaš Gorenja Velenja:

"Za našo ekipo se začenja novo tekmovanje, v katerem se s soigralci želimo dokazati in ob tem videti, do kje lahko sežemo. Po dobrih pripravah je za nami že nekaj tekem, ki so nam dale določene smernice in pokazale napake v naši igri. Upam, da smo z delom po tekmi z Vardarjem našli pravo pot ter da bomo na nedeljski tekmi proti Abanci Ademaru Leonu pokazali pravi obraz Gorenja Velenja. Trenerji so pripravili podrobno analizo tekmecev, sedaj pa je na nas, da se na dvoboj podamo hladnih glav. Zagotovo bo v naši ekipi prisotne nekaj nervoze, saj bo za veliko fantov to prva tekma med evropsko klubsko elito. Kljub temu verjamem, da bomo po sodnikovem žvižgu iz minute v minuto bolj sproščeni. Upamo na ugoden razplet."


VELUX EHF LIGA PRVAKOV, SKUPINA C, 1. KOLO:


Nedelja, 17. septembra, ob 17.00:
GORENJE VELENJE : ABANCA ADEMAR LEON (prenos na Šport TV 1)


Ob 16.50:
SKJERN HANDBOLD : DINAMO BUKAREŠTA


Že odigrano, četrtek, 14. septembra:
KADETTEN SCHAFFHAUSEN : ELVERUM HANDBALL 36:30 (17:15)

Osa pika

Prijavi se na e-novice

Prijavi me