Show menu

Ose na pripravah trenirajo tudi z novimi vadbenimi pripomočki

30. 7. 2016

Velenjski rokometaši so s pripravami na prihajajočo sezono 2016/17 pričeli v ponedeljek, 25.7.2016. Poleg že znanih vaj in vadbenih pripomočkov, pa so jih tokrat na treningu pričakale tudi nove samostoječe napihljive lutke.


Gre za specialne vadbene pripomočke, ki so sestavljeni iz zgornjega dela in pa iz baze, ki je največkrat vodne ali podobne osnove. Na tej bazi pravzaprav potem celotna lutka, ki je napihnjena z zrakom in visoka nekaj čez dva metra, tudi stoji, uporabljamo pa jo lahko v različne namene. Trenerji z njo največkrat z njo imitirajo obrambne igralce, omejujejo določen prostor na igrišču, kjer igralci delujejo, izvajajo strelske treninge in podobno. Možnosti za uporabo t.i. ''AirBody lutk'' je torej res ogromno.


Dr. Marko Šibila, glavni trener RK Gorenje Velenje: ''Takšni novi vadbeni pripomočki nam zelo olajšajo izvedbo treningov. Z njimi našim fantom nekako bolj realno omejimo prosto za izvedbo določenih vaj, kar je ob odsotnosti takšnih lutk seveda zahtevnejše, saj se igralci težje znajdejo in izgubijo orientacijo v prostoru. Če torej teh lutk ne bi imeli, bi morali za dosego istega učinka vaje uporabiti nekaj igralcev, katerih naloga bi bila imitacija lutk. Ob tem bi dotični igralci postali statični in ta trening bi za njih izgubil smisel. Tako pa lahko imamo v izvedbo vaje vključene in aktivirane vse igralce, ob tem pa vlogo ''lutke'' opravljajo dejanske lutke.''


Do sedaj so bili trenerji članskega moštva RK Gorenje Velenje primorani za izvedbo nekaterih vaj na treningih ''žrtvovati'' nekaj igralcev. ''Po navadi so bili to mladinci ali golmani, včasih pa smo polje označevali tudi s stoli in podobnim, kar zagotovo ni bila najboljša rešitev,'' je povedal dr. Šibila in z veseljem dodal: ''sedaj pa imamo v našem klubu te posebej izdelane vadbene pripomočke, ki služijo ravno tem namenom – da imitirajo obrambne igralce, s čimer napadalcu vseskozi dajejo občutek napadanja proti obrambnem igralcu in mu dajejo pravi občutek orientacije v prostoru.''


Samostoječe napihljive lutke se lahko uporabijo tako v smislu strelskega treninga, da torej igralci streljajo na gol preko statičnih ovir in imajo ob tem realen občutek bloka, kot tudi za različna preigravanja. Lutke se lahko po igrišču razporedijo tako, da se jim morajo igralci v protinapadu izmikati, možnosti za vključitev novih pripomočkov v različne treninge je tako veliko.


V klubu smo se tako, ob posvetovanju s strokovnim štabom, odločili za investicijo v šest samostoječih napihljivih lutk, ob čemer pa glavni trener velenjskega članskega moštva dodaja: ''Res je, da so bili v preteklosti takšni in podobni vadbeni pripomočki izjemno dragi, na svetovnem trgu pa so se v zadnjem času pojavile tudi izjemno kakovostne replike lutk, ki nam lahko, ravno tako kot originalni pripomočki, omogočijo boljše treninge, brez da bi na ta račun trpel klubski proračun.''


Nove klubske pridobitve pa se lahko poleg članskih os veselijo tudi mlajše starostne kategorije, ki bodo lahko t.i. AirBody lutke uporabljale tudi na svojih treningih in za katere so takšni pripomočki še posebej dobrodošli, sploh ob raznovrstnih tehničnih vadbah, kjer dobi igralec zaradi lutke res realen občutek prisotnosti obrambnega igralca.


Ob vsem naštetem pa so novi vadbeni pripomočki izjemno varni tudi v smislu poškodb, saj so, kot zapisano, lutke sestavljene iz spodnjega vodnega, in zgornjega zračnega dela, kar omogoča varno vadbo. Dr. Šibila je o tem povedal: ''Igralci vseh kategorij se lahko brez skrbi s polno močjo zaletijo v lutko, ki se nagiba v vse smeri, v primeru, da pride do padca, pa se lutka že z enim dvigom postavi v prvoten položaj in trening lahko nemoteno poteka naprej. Tudi zaradi tega so te lutke primerne za vse starostne kategorije v našem klubu, saj ob pravilni uporabi res težko pride do težjih poškodb.''


Članske ose so novo pridobitev že vključile v svoje vsakodnevne treninge, mlajši pa se bodo z njo srečale že čez nekaj tednov, ko znova začnejo s treningi.


Spodaj si lahko ogledate tudi video in foto utrinke s članskega treninga z novimi samostoječimi lutkami.


Črno-rumeno, kot eno!

Video izseki s treninga z novimi samostoječimi lutkami (video: Jurij Kodrun)
Foto utrinki s treninga z novimi samostoječimi lutkami (foto: Jurij Kodrun)
Osa pika

Prijavi se na e-novice

Prijavi me